Tradycyjnie już Boże Narodzenie obchodzimy muzycznie w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. Daliśmy kolędową oprawę Mszy św o godz. 11:30 w drugi dzień świąt t.j. 26 grudnia. W tym roku jako solistka wystąpiła z nami Jola Baranowska i oczywiście Tadeusz Talarek

 

11_Listopada 2013r. w kościele parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie uroczystą Mszą św. rozpoczęły się obchody Dnia Niepodległości w naszym mieście. Ich przebieg niewiele odbiegał od wypracowanego od lat programu. Jedyne odstępstwo i to chyba w dobrym kierunku to rozpoczęcie uroczystości w kościele Hymnem Państwowym. W końcu Hymnu nie powinniśmy się wstydzić. Po Mszy przemarsz do pomnika i składanie kwiatów. Pogoda dopisała. Trochę było chłodno, ale nie padało.

22_października orkiestra wzięła udział w obchodach odpustowych w parafii Jana Pawła II w Sulbinach. Zagraliśmy na Mszy św. oraz podczas adoracji relikwii Błogosławionego. Wokalnie towarzyszył nam Tadeusz Talarek. Mamy szczególne nabożeństwo dla Jana Pawła II. Był czas gdy naszą orkiestrę nazywano "Papieska" Było to w roku 1983 po powitaniu Ojca św. w Warszawie w czasie stanu wojennego kiedy orkiestra poprowadziła pochód z ulicy Żwirki i Wigury na Stare Miasto przez całe centrum miasta.

20_października w sali kinowej Garwolińskiego Centrum Sportu i Kultury odbył się koncert orkiestry poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II. Zagraliśmy utwory religijne i patriotyczne które kojarzą nam się z osobą i czasami Naszego Papieża. 

14_lipca orkiestra uświetniła uroczystości odpustowe w Górkach. Niestety nie mogłem tam być. Gdyby ktoś miał zdjęcia i dokładniejsze informacje, to je tu umieszczę.

 

15_sierpnia 2013r uczestniczyliśmy w obchodach święta Wojska Polskiego w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920r. Zagraliśmy na Mszy św. następnie przeprowadziliśmy sztandary i uczestników uroczystości pod pomnik Marszałka Piłsudskiego, gdzie odegraliśmy Hymn i I brygadę. Potem przeszliśmy do Domu Kultury.

Dni Garwolina były bardzo pracowite dla naszej orkiestry. 15 czerwca w sobotę o godz. 14:00 uczestniczyliśmy w ceremoni otwarcia basenu. W Niedzielę o 10:00 uczestniczyliśmy w Mszy św. następnie poprowadziliśmy korowód na zarzecze. Po południu ok godz. 17:00 orkiestra zagrała ponad godzinny koncert. Jak widać publiczność dopisała.

30_czerwca w Garwolinie odbyły się Mazowieckie Zawody Sikawek Strażackich. Pierwsze takie zawody odbyły się 10 lat temu. Nam przypadło w udziale uczestniczyć w ceremonii otwarcia. Wcześniej daliśmy krótki koncert niespodziewanie przerwany przez obfity deszcz. Na szczęście nie trwał on długo i pogoda nie przeszkodziła tej imprezie.

19_maja 2013 Ochotnicza Straż Pożarna w Garwolinie świętowała Dzień Strażaka. Obchody rozpoczęły się już w sobotę na garwolińskim cmentarzu. Oddano hołd tym którzy wcześniej działali na rzecz straży. W niedzielę o 9:30 poszliśmy z muzyką do kościoła gdzie o 10:00 ks. Ryszard Andruszczak odprawił Mszę św w intencji strażaków. Otrzymał też pamiątkowy medal i "tusz" od orkiestry. Po mszy przemaszerowaliśmy do pomnika AK na skwerku i do pomnika pomordowanych podczas II Wojny Światowej przez Niemców przy moście. Następnie Przy remizie wręczono odznaczenia i wygłoszono okolicznościowe przemówienia, które zaczęła pani Poseł Stanisława Prządka. Oficjalną część uroczystości zakończyło oddanie honorów sztandarami Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, patronowi naszej straży.

 

12_maja braliśmy udział w uroczystościach Święta 1 Pułku Strzelców Konnych który stacjonował w koszarach w Garwolinie. Pułk miał kiedyś swoją orkiestrę która w czasach przedwojennych była wzorem dla orkiestry strażackiej. Dziś tradycje Pułku kontynuują grupy rekonstrukcyjne. Nam przypadła zaszczytna rola pełnienia funkcji Orkiestry Pułkowej. Oczywiście jest to dla nas zaszczyt. Chyba jednak do tradycji grania na koniach podczas jazdy chyba już nikt nie wróci. Koniom chyba też nasza muzyka nie przypadła do gustu. Zamiast stać na baczność podczas hymnu to dźwięki muzyki odebrały jako sygnał do odwrotu.

W_Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nasza orkiestra zagrała na Procesji i Mszy Rezurekcyjnej w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Po Mszy zostaliśmy zaproszeni na strażackie spotkanie z księżmi. Złożyliśmy sobie życzenia i podzieliliśmy się święconym jajkiem.

 

9_Lutego odbyła się zabawa strażacka. Wielkie dzięki Drużynie Żeńskiej naszej OSP za wkład pracy w przygotowanie tej imprezy. A ci co nie byli oczywiście niech żałują.

W_sobotę 2 lutego 2013 roku pożegnaliśmy Józefa Makulca. Zmarł w wieku 79 lat. Był synem Franciszka Makulca który grał w orkiestrze chyba od momentu jej powstania. Miłość do muzyki zaszczepił synowi. W orkiestrze grał również i jego syn który kształcił się w szkole muzycznej. Był bardzo zaangażowanym orkiestrantem. Zawsze był na próbach, pomagał też w nauce gry młodzieży. Również i mnie udzielał wskazówek. Wieczny Odpoczynek racz mu dać Panie!

Podczas zebrania strażackiego został wręczony Tadeuszowi Miętusowi wieloletniemu kapelmistrzowi Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie medal honorowy im. Bolesława Chomicza w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania związku. Medal nadało Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.

13_Stycznia 2013r. odbyło się zebranie strażaków garwolińskiej OSP. Uczestniczyli w nim m.in. poseł Grzegorz Woźniak i burmistrz Tadeusz Mikulski. Na zebraniu podsumowano to co się wydarzyło w 2012r. swoje sprawozdania przedstawiły komisje. Udzielono absolutorium zarządowi. Po oficjalnej części, łamiąc się opłatkiem złożono sobie życzenia.

Przy okazji występu kolędowego zrobiliśmy sobie nowe zdjęcie. Można je pobrać z galerii picasa klikając po prostu na zdjęcie, potem wybrać zakładkę "czynności" i z niej wybrać opcje "pobierz zdjęcie". Tam też znajdziecie inne zdjęcia które umieściłem na tej stronie

25_Sierpnia orkiestra wystąpiła na Wojewódzkich Dożynkach Wojewódzkich w Miętnem z krótkim ok. półgodzinnym koncertem. Publiczność wprawdzie chciała nas zatrzymać dłużej, jednak organizatorzy mieli opóźnienie a czekała już ze swoim koncertem pani Halina Kunicka. W sumie nasz repertuar się trochę pokrywa więc może kiedyś zagramy razem ;)

Jak co roku uczestniczyliśmy w procesji Bożego Ciała w parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Zostaliśmy też wyróżnieni przez księdza Proboszcza w podziękowaniach.